Endüstri 4.0, (Industry 4.0) sürdürülebilir yenilik

Avrupanın yeni Endüstri 4.0 (Industry 4.0) planı, çeşitli ev sahipliğini yapan ülkeler tabanlı ve tüm ülkelerde İmalat yerleri için mükemmel bir fırsattır. Bu planla tüm dünyadaki sanayi sektörünün modernizasyonu için büyük bir girişim olmaktadır


Endüstri 4.0 (Industry 4.0) Almanya'nın öncülük ettiği bir Sanayi devrimi olarak görülmektedir. Bilindiği üzere sanayi devrimlerinin 1. si buhar gücünün mekanik enerjiye dönüştürülmesi , 2. si kullanılan mekanizmalardan Makinalara geçilerek Elektriğin Seri üretimi başlatması , 3. sü ise Elektroniğin dahil olmasıyla Akıllı sistemlerle Dijital Sanayi devrimini oluşturmuştur.

2011 yılında planlanan ve 2013 yılından beri uygulanmaya başlayan 4. sanayi devrimi Endüstri 4.0 (Industry 4.0)  ise Proglamlama yazılım ve bilişimin üretime dahil olmasıyla yüksek kapasite ve kalitede Sanayi devrimi  olmayı hedeflemektedir. Asıl amaçlar ise Çalışma koşullarını iyileştirmek ve hata payını minimize etmek ve gittikçe daha fazla akıllı ekipmanın benimsenmesiyle üretkenliği arttırmak amacı ile planlanmıştır.

Altyapıların ve üretim sistemlerinin modernizasyonu için Alman Hükümeti yatırım özel firmalara yaptığı desteklerle büyük adımlar atmış olup yanı sıra tüm firmalar içinde son derece cesaret verici sonuçlar ortaya koydu. Bu sonuçlara dayanarak, insanlar "Dördüncü Sanayi Devrimi" nden bahsetmeye başladı ve diğer ülkeler Alman örneğini izlemeyi başladı.

Eylül 2016'da İtalyan Hükümeti, ileri teknoloji ve ekipmanlara yatırım yapmak isteyen firmalara, makine siparişlerinde keskin bir artışa ve robotik pazarında sağlam bir büyüme yaratmaya yönelik teşvik planı getirdi .


T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü  olarak ülkemizde Nisan 2017'den itibare (TEKNOYATIRIM) konusunda birçok alanda destek programlarını arttırmıştır.

Yazıyı paylaşın